Jože Sterle dodaj
Slovenski državni... dodaj
Zavod za gozdove... dodaj
Miha Zupančič dodaj
Razpis so zaprli sredi januarja, za 670 tisoč kubičnih metrov hlodovine iglavcev in listavcev je prišlo 195 ponudb, od tega dve tuji. Izbor kupcev bo končan v drugi polovici februarja, sledil bo podpis petletnih pogodb z izbranimi kupci, napoveduje Jože Sterle, vodja službe prodaje in logistike v SiDG.
Spomnimo: slovenski žagarji in trgovci z rezanim lesom od SiDG pričakujejo dolgoročne pogodbe za prodajo državnega lesa po enotni ceni, ki bo temeljila na povprečni tržni ceni. Le z dolgoročno zagotovljeno dobavo hlodovine bodo lahko vlagali v posodabljanje primarne predelave lesa, ki bi jo radi toliko razvili, da bo konkurenčna na svetovnem trgu, kjer so Avstrijci med najuspešnejšimi. Zato so za partnerski odnos s SiDG kot strateškim dobaviteljem lesa, pravijo v združenju Sloles, ki ga je pred kratkim ustanovilo več kot 40 žagarjev in trgovcev z rezanim lesom iz Slovenije.
Sanitarnih sečenj je toliko, da omejujejo redne sečnje
Pred mesecem dni je neurje z močnim vetrom poškodovalo več kot 80 odstotkov iglavcev v državnih gozdovih, ki rastejo na 235 tisoč hektarjih in pomenijo petino vseh gozdov pri nas. »Sanacija je v polnem teku, posekali bomo 1,1 milijona kubičnih metrov lesa, kar je skoraj letni obseg sečenj, ki jih predpiše Zavod za gozdove Slovenije. Zaradi večjega obsega sanitarnih sečenj omejujemo redne sečnje,« pravi Miha Zupančič, vodja službe za gozdarstvo v SiDG.
Lanski dobiček za 76 odstotkov večji od načrtovanega
Lani so s prodajo 1,14 milijona kubičnih metrov lesa po povprečni ceni 50 evrov na kubični meter ustvarili 17,1 milijona evrov dobička pred davki, kar je tri četrtine nad načrti, pravi finančni direktor Dejan Kaisersberger. Poudarja, da so v primerjavi s koncesionarji neto donos za državo (razlika med vrednostjo lesa in stroški poseka in spravila lesa ter vlaganj v gradnjo cest in vlak) skoraj potrojili, na 30,9 evra na kubični meter lesa. Večji dobiček je posledica višje prodajne cene ter nižjih stroškov sečnje in gradnje gozdnih vlak.